8th of March is the International Women’s Day
50,2 percent of total number of population made up women to the beginning of 2025 and 47,0 percent of 102,3 thousand infants born last year made up girls.
More than 80 percent of teachers in general education institutions, up to 80 percent in secondary specialized educational institutions and 60 percent in higher educational institutions and 2/3 of doctors are women. More than 45 percent of students studying in general education institutions, 60 percent in secondary specialized education institutions, and 50 percent in higher educational institutions are girls.
There is also an important role of women in the development of science. More than 60 percent of scientists made up women and up to 30% of them hold a Doctor of Science or PhD degree. 7 of active members of Azerbaijan National Academy of Sciences and 9 of correspondent members are women.
Azerbaijani women actively take part in socio-economic life of the country and according to preliminary data share of women in total number of employed population is 48,0 percent. Share of women among the employees of Civil Service is 29,7 percent and among the entrepreneurs 23,3 percent.
Number of female members in Milli Majlis is also increasing. If in 1990 women made up 4,3 percent of all deputies, and it was 10,7 percent in 2000, today share of female deputies reached to 20,8 percent .
One of the most interesting facts is the increasing of number of women with driving license year by year. However proportion of women with driving license in total number was 4,6 percent in 2008, it increased by 15,9 percent in 2024.
Thus, Azerbaijani women actively participate both in socio-economic and socio-political life of the country.
Tel: 377-10-70 (22-11)