(22.07.2024, 15:42) - The yearbook “Tourism in Azerbaijan” has been published
(12.07.2024, 16:20) - The yearbook “Results of households budget survey” has been published
(24.06.2024, 11:09) - The yearbook “Civil servants” have been published
(11.06.2024, 17:18) - The yearbook “Prices in Azerbaijan”, brochure “Azerbaijan – facts and figures” and short statistical publication “Azerbaijan in figures” of the State Statistical Committee have been published.
(31.05.2024, 12:58) - The State Statistical Committee is represented at the international workshop on Big data
(31.05.2024, 12:20) - The meeting on “Labour Statistics Development taking into account the decisions of the 21st International Conference of Labour Statisticians” and the 69th meeting of the Council of Heads of Statistical Services of CIS member states were held in the Republic of Tajikistan
(10.05.2024, 17:00) - The cooperation between the State Statistical Committee and the Turkish Statistical Institute is being expanded
(10.05.2024, 13:06) - The State Statistical Committee held an event dedicated to the 101st anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev
(01.03.2024, 18:02) - The 55th Session of the UN Statistical Commission and High-Level Forum on Official Statistics was held
(16.02.2024, 17:57) - Large board meeting devoted to the outcomes of 2023 and forthcoming duties for 2024 was held at the State Statistical Committee
(09.02.2024, 12:05) - Consultations regarding the second phase of the regional project “Improvement of industrial statistics and development of statistical indicators for the analysis of industrial development in some countries of Eastern Europe and Central Asia” of the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) have been held
(20.01.2024, 14:10) - The staff of the State Statistical Committee visited the Alley of Martyrs on the occasion of the 34th anniversary of the 20 January tragedy
(30.12.2023, 09:57) - The statistical review “Sustainable Development Goals” of the State Statistical Committee has been published.
(15.12.2023, 09:51) - The 19th Session of the Governing Council of the United Nations Statistical Institute for Asia and the Pacific and the 18th Management Seminar for the Heads of National Statistical Offices in Asia and the Pacific were held
(11.12.2023, 15:45) - Special publication “Heydar Aliyev - 100 Eternity of Life” released by the State Statistical Committee
(07.12.2023, 16:48) - Regional Thematic Conference on “Managing a Statistical Organization in Times of Changes” for the countries of South-East and Eastern Europe, Caucasus and Central Asia (SE-EECCA) was held
(05.12.2023, 14:22) - A meeting was held between First Deputy Chairman of the State Statistical Committee Mr. Vahab Mammadov and representative of the UN Population Fund in Türkiye, Country Director for Azerbaijan and Georgia Ms. Mariam Khan
(23.11.2023, 17:33) - HLG-MOS Workshop on the Modernization of Official Statistics was conducted
(23.11.2023, 16:06) - The closing ceremony of the project “Strengthening the regional statistical capacity in the Republic of Azerbaijan” was held at the State Statistical Committee
(22.11.2023, 12:04) - A group of employees of the State Statistical Committee participated in the Baku International Book Fair dedicated to the 100th anniversary of Heydar Aliyev
(17.11.2023, 09:24) - Representatives of the National Statistical Committee of the Kyrgyz Republic studied the experience of the State Statistical Committee.
(07.11.2023, 09:47) - The State Statistical Committee held an event dedicated to November 8-Victory Day
(03.11.2023, 10:04) - The award ceremony for the winners of the Statistical Olympiad organized by the State Statistical Committee took place
(02.11.2023, 10:22) - “Statistical infographics” was published in the State Statistical Committee.
(31.10.2023, 10:36) - The yearbook “Regions of Azerbaijan” of the State Statistical Committee has been published
(17.10.2023, 15:07) - The State Statistical Committee is represented at the 21st International Conference of Labour Statistician in Geneva
(06.10.2023, 16:15) - Staff of the State Statistical Committee joined the blood donation campaign
(03.10.2023, 15:20) - The yearbooks “Education, Science and Culture in Azerbaijan” and “Main Economic Indicators of Agricultural Enterprises and Private Owner Farms” of the State Statistical Committee have been published.
(03.10.2023, 15:15) - The “Statistical Yearbook of Azerbaijan” of the State Statistical Committee has been published.
(27.09.2023, 17:50) - On the occasion of September 27 - Memorial Day, employees of the State Statistical Committee visited the Victory Park under construction in Baku
(27.09.2023, 12:33) - Mr Tahir Budagov, Chairman of the State Statistical Committee is attending the international event in Riga
(08.09.2023, 17:55) - The yearbooks “The Agriculture of Azerbaijan” and “Demographic Indicators of Azerbaijan” of the State Statistical Committee have been published.
(04.09.2023, 11:32) - The yearbooks “Energy of Azerbaijan”, “Environment in Azerbaijan”, “Healthcare, social protection and housing conditions in Azerbaijan” and “Offences in Azerbaijan” of the State Statistical Committee have been published.
(29.08.2023, 16:57) - The yearbooks “Industry of Azerbaijan”, “Construction in Azerbaijan”, “Food Balances of Azerbaijan” and “Labour Market” of the State Statistical Committee have been published.