(24.04.2020, 17:31) - Staff of the State Statistical Committee joined the blood donation campaign
(17.04.2020, 14:32) - Appeal of the State Statistical Committee to statistical units
(16.04.2020, 11:13) - Appeal of the State Statistical Committee to statistical units
(24.03.2020, 17:44) - The management of the State Statistical Committee joined to initiative of the President of the Republic of Azerbaijan
(06.03.2020, 11:19) - 51st Session of the UN Statistical Commission and High-Level Forum on official statistics are held
(26.02.2020, 17:50) - Chairman of the State Statistical Committee Mr Tahir Budagov met with the delegation of the World Bank
(07.02.2020, 17:10) - Large board meeting devoted to the outcomes of the last year and forthcoming duties for 2020 has been held at the State Statistical Committee
(22.01.2020, 16:00) - “EU support to the State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan to reach European standards” technical support project finalized
(11.12.2019, 14:30) - Conference on “Strengthening ICT and Human Capacity in the Production of Official Statistics” was held in Baku
(13.11.2019, 17:58) - Delegation of the State Statistical Committee participated in the training conducted in Bulgaria
(29.10.2019, 14:30) - Chairman of the State Statistical Committee Tahir Budagov has met with representative of the International Organization for Migration in our country