(04.10.2018, 17:47) - Cooperation between Azerbaijan and Poland national statistical institutions is being expanded
(14.09.2018, 14:44) - International events on Sustainable Development Goals are held in St. Petersburg
(06.09.2018) - A group of employees of the State Statistical Committee attends a training course in Korea
(06.07.2018) - A seminar on strategic management issues related to the structure of national statistical institutions was held in Tirana
(21.06.2018) - The 66th plenary session of the European Conference of the Statistics was held in Geneva
(05.06.2018) - Chairman of the State Statistical Committee Tahir Budagov met with the newly appointed Ambassador of Egypt to Azerbaijan.
(25.05.2018) - An event dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic was held at the State Statistical Committee
(07.05.2018) - 95th anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev has been celebrated in the State Statistical Committee.
(02.05.2018) - State Statistical Committee is represented in the Seventh Session of OIC-StatCom
(16.04.2018) - Chairman of the State Statistical Committee Tahir Budagov has met with Azerbaijan Country Director for the Asian Development Bank.
(28.03.2018) - The State Statistical Committee is represented in the regional seminar in Bangkok
(09.03.2018) - 49th session of the United Nations Statistical Commission and a High-Level Forum on Official Statistics were held
(07.03.2018) - President Ilham Aliyev has attended the opening of a new administrative building of Baku City Statistical Office of the State Statistical Committee.
(22.02.2018) - Employees of the State Statistical Committee participated in the seminar in Geneva
(07.02.2018) - Chairman of the State Statistical Committee Tahir Budagov has met with the World Bank Regional Director for the South Caucasus
(02.02.2018) - Large board meeting devoted to the outcomes of the last year and forthcoming duties for 2018 has been held at the State Statistical Committee